Księgowy – zawód wciąż popularny

księgowy w biurze rachunkowym

Księgowy to profesja ciesząca się dużym i niesłabnącym zainteresowaniem wśród młodzieży planującej swoją karierę zawodową i dopiero wchodzącej na rynek pracy. Jego popularność wynika przede wszystkim z możliwości znalezienia zatrudnienia w wielu dziedzinach życia. Księgowi z reguły mogą również liczyć na stałą i dobrze płatną pracę w przyjaznych warunkach.

Jak zostać księgowym?

Mimo że jak wspomniano powyżej, zawód księgowego cieszy się dużą popularnością nie ma jednak w Polsce kierunków studiów, które byłyby ukierunkowane na samą księgowość. Studenci mają jednak możliwość wyboru kierunków powiązanych, takich jak choćby finanse i rachunkowość czy zarządzanie ze specjalizacją rachunkową. Należy jednak pamiętać o tym, że tego typu kształcenie wymaga zwykle poszerzenia wiedzy podczas różnego rodzaju kursów księgowości oraz szkoleń związanych z rachunkowością. Wielu z absolwentów odbywa również praktyki czy staże doszkalające. Niemniej jednak księgowy powinien ukończyć studia wyższe na kierunku rachunkowym lub finansowym. Ponadto w tym przypadku dostępne jest i polecane kształcenie uzupełniające w postaci studiów podyplomowych.

Dlaczego ważne jest dalsze i stałe poszerzanie wiedzy?

Księgowość poza wiedzą akademicką wymaga również umiejętności praktycznych. W tym przypadku wysokie kompetencje umożliwiają rozwój ścieżki kariery. Muszą być one jednak poparte odbytymi praktykami, kursami oraz uzyskanymi certyfikatami i uprawnieniami. Księgowość wymaga również dokształcania się z uwagi na stale zachodzące zmiany legislacyjne. W związku z tym konieczne jest pogłębianie wiedzy oraz aktualizowanie informacji w trakcie konferencji czy sympozjów. Na szczęście w związku z dużym zainteresowaniem kształceniem dostępne są liczne propozycje zróżnicowane zarówno w zakresie omawianej tematyki, jak również w odniesieniu do poziomu kształcenia. W szerokim wachlarzu szkoleń można bowiem odszukać zagadnienia przeznaczone dla osób początkujących, jak również zaawansowanych. Zaletą tego typu oferty jest również możliwość specjalizacji. W tym przypadku możliwe jest bowiem podniesienie kompetencji w wąskim aspekcie obsługi księgowej podmiotów.

Jakie kompetencje powinien posiadać przyszły księgowy?

Wiele młodych osób zastanawia się nad tym jak zostać księgowym oraz jakie cechy charakteru są pożądane w tym zawodzie. Otóż, księgowość wymaga dokładności i sumienności. Osoba pracująca na tego typu stanowisku powinna być bardzo uważna, odpowiedzialna i cierpliwa. Powinna ona ponadto posiadać zdolność logicznego myślenia, umiejętność pracy pod presją czasu oraz szybkiego podejmowania działań w zależności od zmieniających się przepisów. W tym zawodzie wymagana jest również umiejętność matematycznego i analitycznego myślenia, a także komunikatywność oraz zgodna praca w zespole.

Jakie inne wymagania są stawiane przed księgowym?

Osoby zajmujące stanowiska związane z księgowością powinny biegle posługiwać się co najmniej jednym językiem obcym oraz wykazywać się znajomością obsługi komputera oraz innych urządzeń biurowych.