Projektant wnętrz – zawód z przyszłością

projekt wnętrza

Każdy chciałby przebywać na co dzień w przytulnych i estetycznych pomieszczeniach, ale niestety nie wszyscy wiedzą, jak uzyskać pożądany efekt. Aranżacja wnętrz to nie lada wyzwanie, należy mieć na uwadze szereg istotnych kwestii. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług doświadczonego profesjonalisty, który będzie w stanie zrealizować wytyczne klienta, biorąc pod uwagę jego potrzeby, preferencje, oczekiwania i możliwości. Projektant wnętrz to z pewnością zawód przyszłości, z jego usług nie korzystają wyłącznie zamożne osoby.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Projektowanie wnętrz cieszy się rosnącą popularnością. Coraz więcej osób decyduje się powierzyć to zadanie fachowcowi, zamiast zajmować się tym na własną rękę. Warto wobec tego pomyśleć nad pracą jako projektant wnętrz. Z jego usług korzystają klienci zarówno indywidualni, jak i biznesowi. Jeśli ktoś nie ma pomysłu na wystrój wnętrza lub dane pomieszczenie jest trudne do zaaranżowania, to idealnym rozwiązaniem staje się skorzystanie z pomocy dekoratora mającego zmysł estetyczny, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, wyczucie kolorów/faktur/materiałów. Na podstawie wytycznych klienta i ocenie przestrzeni opracowuje się wstępny projekt, a po jego akceptacji lub wdrożeniu poprawek możliwe jest przystąpienie do realizacji zlecenia. Projektant wnętrz nie tylko wykonuje rysunki i wizualizacje komputerowe, ale też zajmuje się organizacją prac remontowych i ich nadzorowaniem. Jest to praca wymagająca, wieloetapowa, na którą składa się szereg czynności. Będzie to idealny zawód dla osób pasjonujących się urządzaniem wnętrz, kreatywnych, lubiących wyzwania.

Jak zostać projektantem wnętrz?

Projektantem wnętrz może być osoba, która nie ukończyła studiów z zakresu architektury wnętrz, ale ze względu na dużą konkurencję na rynku i stawianie wysokich wymagań dekoratorom, warto zainwestować w odpowiednie wykształcenie. Pozwoli to zdobyć wiedzę i cenną praktykę, czyli niezbędne kompetencje i doświadczenie. Solidne przygotowanie to podstawa, aby realizować się w zawodzie projektanta. Studenci biorą udział w zajęciach związanych z historią sztuki, podstawami fotografii, estetyką, historią wzornictwa, prawem autorskim, malarstwem, rzeźbą, rysunkiem projektowym, perspektywą, aksonometrią, reżyserią barw i przestrzeni, kompozycją brył i płaszczyzn, budownictwem, materiałoznawstwem itd. Można też ukończyć studia na Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie do wyboru jest wiele liceów plastycznych i szkół policealnych przeznaczonych dla osób, które chcą być projektantami wnętrz. Zajęcia są przygotowane w taki sposób, aby poznać ergonomię wnętrz, triki dekoratorskie, sekrety pracy designerów itd.